Veuillez appuyer sur la touche entrer ⏎ pour valider la recherche

Tips and Tricks

Why would you buy expensive Magic Erasers when you can make any for 9 cents each?

Why would you buy expensive Magic Erasers when you can make any for 9 cents each?
172
Partages
Share on Facebook

If you have adopted Magic Erasers because it works so well all over the house, you know it's expensive to use.

The problem is that the sponge quickly becomes damaged and even breaks up into pieces on some surfaces. Since every magic sponge costs about $1.50, it is a temporary product that is expensive.

You know what? It's very easy to make ... 9 cents per sponge! I wonder why they sell them as expensive as that, eh!

Here's the solution: buy melamine sponges, it's the base material that costs $9 per 100 sponges on Amazon. By searching, you may find even cheaper elsewhere!

The melamine sponge is already an abrasive and cleaning material, but it will be even more effective in your housework if soaked with a cleansing agent.

Here is the recipe: mix ¼ cup hot water, 1 tablespoon baking soda and 1 teaspoon of borax in a container. Borax is sold in the laundry soap section, among other things at Walmart.

Photo: CNET

Immerse a sponge into the mixture to soak it in, then allow it to drip and dry before using.

Photo: CNET

You have the choice of preparing several sponges at the same time by increasing the quantities of the recipe cleaning or to make them to the unit, as you need them.

Each sponge will be as effective as those sold at the store: it will only cost you much cheaper!

Source: How do it · Photo Credit: How do it

Our most popular ...